piątek, 22 lutego 2013

Dlaczego płacenie najpierw sobie jest kluczem do bogactwa!

Samodyscyplina i generowanie przepływu pieniężnego
Dlaczego płacenie najpierw sobie
jest kluczem do bogactwa

Robert T. Kiyosaki 


Podzielę się dziś z Tobą dwoma przykładami. Oto pierwszy z nich:
Diagram 1
Oto drugi przykład:
Diagram 2
Mówi się, że obrazek jest wart tyle, co tysiące słów. Prześledź powyższe diagramy i wychwyć różnice pomiędzy nimi. Jeśli jesteś finansowo inteligentny, zauważysz istotne różnice.

Siła przepływu pieniędzy

SamodyscyplinaPierwszy diagram pokazuje działania osób, które płacą najpierw sobie. Każdego miesiąca ich środki pieniężne trafiają do kolumny aktywów, zanim opłacą comiesięczne koszty. Drugi diagram ilustruje działania osób, które najpierw płacą wszystkim innym, zanim zapłacą sobie. Każdego miesiąca ich środki pieniężne trafiają do kolumny kosztów, następnie inwestują jedynie pieniądze, które im pozostały – co oznacza, że zazwyczaj nic nie inwestują.

Jeśli rozumiesz siłę przepływu pieniędzy, zrozumiesz co dzieje się w drugim diagramie. To, co widać, to przyczyna tego, że 90 procent ludzi ciężko pracuje przez całe życie, a kiedy już przestaną pracować, potrzebują pomocy rządowej, czyli opieki socjalnej. Dzieje się tak, gdyż płacili sobie na końcu.

Samodyscyplina bogatych

Aby stać się bogatym, musisz trzymać dyscyplinę płacenia najpierw sobie. Mam na myśli to, że musisz inwestować swoje przychody w aktywa generujące przepływ pieniężny, zanim opłacisz rachunki lub przeznaczysz te pieniądze na przyjemności. Robiąc tak stworzysz dodatkowy przychód, który możesz inwestować w więcej aktywów generujących przepływ pieniężny. Rób tak, a będziesz miał więcej pieniędzy niż możesz sobie wyobrazić. Płacenie najpierw sobie nie jest łatwe. Tak naprawdę może być przerażające, szczególnie gdy rachunki się spiętrzają. Jednak musisz wyrobić w sobie dyscyplinę, by tak postępować.

Krótko mówiąc, ludzie którzy mają niski poziom samooceny i małą tolerancję na presję finansową, nie mogą być bogaci. Świat będzie nimi manipulował, nie dlatego, że ludzie są źli, choć niektórzy są. Osoby o niskiej kontroli wewnętrznej i małej samodyscyplinie z reguły ulegają manipulacjom. Ludzie bez samodyscypliny często padają ofiarą tych zdyscyplinowanych.

Trzy najważniejsze umiejętności utrzymania samodyscypliny

Na moich szkoleniach wciąż przypominam przedsiębiorcom, by nie koncentrowali się na produkcie lub usługach. W zamian zalecam im żeby rozwijali swoje umiejętności zarządzania i koncentrowali się na trzech najważniejszych sprawach:

• przepływie pieniężnym,
• ludziach,
• czasie własnym.

Bez względu na to, czy prowadzisz firmę, czy nie, możesz zapanować nad umiejętnościami utrzymującymi samodyscyplinę. Potrzebna jest ona do:

• zwiększania przepływu pieniężnego poprzez płacenie najpierw sobie,
• radzenia sobie z ludźmi, którzy chcą zabrać Twoje pieniądze, zanim zapłacisz sobie,
• negocjowania umów,
• mądrego zarządzania swoim czasem potrzebnym do znajdywania świetnych interesów
i okazji.

Jeśli potrafisz opanować te umiejętności utrzymania samodyscypliny, możesz stać się bogaty.

Używaj presji do zwiększania samodyscypliny

Niektórzy z Was pewnie nie zgadzają się ze mną i wolą najpierw zapłacić swoje rachunki. Nie mówię, żebyś nie płacił rachunków. Mam jedynie na myśli to, żebyś płacił najpierw sobie. Ja i Kim praktykujemy to od lat i czerpiemy z tego duże korzyści. Czy zdarzało nam się, że nie mieliśmy pieniędzy na opłacenie swoich rachunków? Owszem.

Jednak kiedy czasem brakowało nam pieniędzy, wciąż płaciliśmy najpierw sobie. Ścigały nas wtedy urzędy i wierzyciele. Pozwalałem im na to. Lubię kiedy mi się naprzykrzają. Dlaczego? Ponieważ robią mi przysługę. Inspirują mnie, żeby znaleźć sposoby na zarabianie większych kwot pieniędzy. Poprzez wywieranie na mnie presji, zwiększają moją samodyscyplinę.

Płacę najpierw sobie, inwestuję pieniądze i pozwalam wierzycielom na mnie krzyczeć. Zazwyczaj płacę im szybko, a oni dość chętnie finansują moje inwestycje. Jednak nie ulegamy presji żeby upłynnić lub wydać nasze oszczędności na spłacanie długu konsumenckiego. Nie byłoby to finansowo mądre. W zamian powiększamy nasz przepływ pieniężny.

Aby konsekwentnie trzymać się zasady płacenia najpierw sobie, pamiętaj:

1. Nie zaciągaj dużych długów, które musisz spłacać osobiście.

Utrzymuj wydatki na niskim poziomie. Najpierw zgromadź aktywa generujące przepływ pieniężny. Później dopiero kup sobie duży dom lub wymarzony samochód. To niemądre utknąć w wyścigu szczurów.

2. Kiedy jesteś pod kreską pozwól, by presja narosła i nie sięgaj do swoich oszczędności lub inwestycji.

Wykorzystaj presję, żeby inspirowała Twój finansowy geniusz i byś znajdował nowe sposoby zarabiania pieniędzy i dopiero wtedy zapłać rachunki. Czyniąc tak, zwiększysz swoją finansową inteligencję i zdolność generowania większej ilości pieniędzy.

Jak dziś zamierzasz zwiększyć swój przepływ pieniężny
ze strony richdad.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz